Aktywności z końmi

Posted on 11/07/2018 9:14pm

Od bardzo dawna znane są korzyści z przebywania ludzi z końmi. W dawnych wiekach konie były wyłącznym środkiem, służącym do transportu i przemieszczania się. Wykorzystywano je do przenoszenia pojazdów z ładunkiem oraz z ludźmi. Również jazda konna popularna jest od wielu wieków. Obecnie jednak używana jest jedynie w celach sportowych i rekreacyjnych; do przewożenia materiałów używa się urządzeń i pojazdów mechanicznych. Odkryto za to nowe aspekty, do jakich wykorzystuje się konie. Odkryto, że obcowanie z nimi może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Poza tym coraz więcej osób [referuje aktywności połączone z końmi jako formę wypoczynku. Stajnia nie jest już tajemniczym miejscem, w którym mają prawo znaleźć się tylko wybrani. Coraz większa liczba ludzi chce zgłębiać naturę tych zwierząt i spędzać z nimi wolny czas.
jazda konno
Source: morguefile.com
Koń jako lekarstwo

Mianem hipoterapii nazywa się rodzaj rehabilitacji, w której wykorzystuje się konie. Dodatni wpływ koni na kondycję ludzi zarówno zdrowych, jak i chorych odkryto już dawno. Stosunkowo niedawno natomiast do chorób, przy których stosuje się hipoterapię, dołączył autyzm. Ogólnie terapia taka oparta jest na jeździe konnej oraz ogólnie pojętym obcowaniu z tymi zwierzętami. Jazda na koniu pozwala na utrzymanie właściwej postawy, trenuje zmysł równowagi i koordynację. Hipoterapia to też czerpanie korzyści z przebywaniem z żywym stworzeniem i zapoznawanie się z nim, co pozostawia wymierne korzyści dla sfery psychicznej.

Spędzanie wolnych chwilElementarną czynnością połączoną z końmi jest jazda na nich. Szkolenie można odbyć zarówno jako dziecko, jak i w wieku dorosłym - wspaniałą okazją może być obóz konny (obóz konny). Obecnie stadniny cieszą się coraz większym powodzeniem. Oprócz jazdy konnej można tam wykonywać sporo innych aktywności, jak na przykład czesanie i pielęgnacja koni czy lonżowanie, oznaczające prowadzenie zwierzęcia na wybiegu za pomocą specjalnej linki. Konie wykorzystywane są do różnych dyscyplin sportowych; niektóre z nich to sporty olimpijskie. W wolnym czasie można wybrać się na wyścigi koni, pokazy ujeżdżania lub pokonywania przeszkód. Do staropolskich zwyczajów zimowych z wykorzystaniem koni należy kulig. Także obecnie taka forma spędzania wolnego czasu preferowana jest przez wielu ludzi. Urządzanie kuligów zazwyczaj nie jest bardzo kosztowna, za to samo wydarzenie daje dużo radości.


Odkryj ofertę Klubu jeździeckiego Patataj:
Wyświetl większą mapę (Wyświetl większą mapę)

Tags: hipoterapia, konie, stajnia

Source: Patataj.com