Analiza oglądalności programów telewizyjnych – jak to przebiega?

Posted on 02/10/2021 7:13am

Często mówi się o tym, że najnowszy program TV pobił nowy rekord oglądalności, albo że stacja usuwa serial z nadawania z powodu niskiej oglądalności. Ale jak właściwie wygląda taki pomiar i czy jest on wiarygodny. Odpowiedź na te pytania zawiera w sobie telemetria – całkiem nowa specjalizacja telekomunikacji, która szybko rozwija się w ostatnich czasach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
telewizor
Author: Arek Olek
Source: http://www.flickr.com
Badania telemetryczne bazują na liczącej około 2000 osób grupie ankietowanych, które posiadają w domu urządzenia nazywane telemetrami. Przypominają one niewielkie samochodowe radio, jednak posiadają różne funkcjonalności, które umożliwiają analitykom stworzenie dokładnych zestawień zbiorów informacji poruszających temat aktualnie popularnych telewizyjnych programów. W ciągu nocy informacje uzyskane z telemetru są przesyłane do biura analityków zajmujących się ich przeanalizowaniem i w ten sposób powstają pełne zestawienia oglądalności. Trzeba podkreślić, że choć telemetria to dziedzina, która się dopiero rozwija, odgrywa ona szczególnie wielką rolę na rynku telewizyjnym. Prezesi pojedynczych stacji sugerują się badaniami telemetrycznymi podczas podejmowania istotnych decyzji.

Czy dany TV program zostanie na antenie lub zostanie usunięty, czy pora jego nadawania zostanie przesunięta – wszystkie te sprawy są ściśle uzależnione od badaczy telemetrycznych i ankietowanej grupy. Jeśli chodzi o samą grupę respondentów, jest ona dobierana na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego i zawiera takie rodzaje domów, które w całości stanowią odzwierciedlenie społeczeństwa w państwie. Właśnie w ten sposób można uzyskać obraz przeciętnego użytkownika telewizji. Oczywiście sposób ten jest stawiany pod znakiem zapytania za zbyt małą liczbę ankietowanych osób. Przeciwnicy zwracają także uwagę na fakt, że respondenci mogą zachowywać się sztucznie, mając świadomość o byciu obserwowanym.
telewizor
Author: tripleigrek
Source: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach najpoważniejsze zadanie dla telemetrii stanowi internet. Ludzie bardzo często zamiast używać telewizor, oglądają wybrany program TV online. W Polsce zakłada się rozpoczęcie badania oglądalności poszczególnych programów telewizyjnych w sieci, jednak jest to dopiero szkic pomysłu. W Stanach Zjednoczonych jednakże opcja ta sprawdza się już od kilku lat i przynosi dobre efekty.

Tags: telewizor, sprawy, kwestie, rekord