Problemy i kłopoty, które dotykają będący w dużym kryzysie księgarski rynek.

Posted on 03/12/2014 10:14am

Jedną z najbardziej znanych form spędzania wolnego czasu jest czytanie, ludzie od wieków traktowali książki jako świetną formę wykorzystania wolnych chwil. Ale książki to również źródło wiedzy, na ich stronach zapisano dużą część wiadomości, jakie zyskała w ciągu minionych wieków. Może się wydawać, że książce nic nie będzie w stanie zagrozić, lecz niestety ostatnie lata pokazały że jest zupełnie inaczej. Przynajmniej w naszym kraju, bo jednak nasi sąsiedzi dają sobie radę i tam problemów na rynku wydawniczym nie ma.
regał z książkami
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
W Polsce na gwałtowne przyhamowanie czytania ma wpływ parę czynników. Pierwszym z nich jest internet i nowoczesne technologie, jakie od paru lat są wszechobecne. Ludzie bardzo szybko zobaczyli, że przed dużym lub małym ekranem czas spędza się znacznie wygodniej, niż nad kartkami książki, no i nie będzie to wymagać aż tyle wysiłku. Poza tym upowszechniły się najróżniejsze czytniki książek, czyli nieduże sprzęty, na których można w cyfrowej postaci przechowywać setki pozycji i w wolnym czasie je czytać. Niestety równocześnie w internecie zaczęły się pojawiać pirackie pliki z książkami, i duża część z tych, którzy nadal czytają książki, ale na czytnikach, nic za nie nie zamierza płacić. Może się to przyczynić do upadku wielu niewielkich wydawnictw, które przez takie praktyki nic nie są w stanie zarobić. Tutaj interesujące i legalne przykłady: sprawdź to.księgarnia
Author: morebyless
Source: http://www.flickr.com
Sporo do kryzysu na rynku literatury zaczęły się przyczyniać niedociągnięcia naszych rządzących. Środowisko wydawnicze od jakiegoś czasu proponuje wprowadzenie stałych cen, dzięki którym każda mała osiedlowa księgarnia dałaby radę konkurować z dużymi sprzedawcami. Lecz na razie tak nie jest, i niewielkie, czasem paro osobowe wydawnictwa nie są w stanie rywalizować z potentatami na rynku i księgarniami internetowymi, i po prostu upadają. W ten sposób kurczy się sprzedaż wielu oryginalnych książek, jakimi duże sieci nie są zainteresowane, gdyż niedużo da się na nich zarobić, a niewielkie księgarnie ich nie sprzedają, bo ich po prostu nie ma. Na pewno na czytanie w naszym kraju mają wpływ także zarobki, które są zbyt małe w porównaniu z cenami książek, i wiele osób po prostu nie będzie stać na systematyczne zakupy w księgarniach. Można też szukać promocji - elektroniczne podręczniki akademickie.

Tags: wydawnictwa, księgarnia, Czytelnictwo, czytniki