Czy taka nowość w sektorze księgarskim jak E-book, wyprze tradycyjnie wydaną literaturę?

Posted on 30/11/2021 7:24am

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych.

Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swoją działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego wiele zalet takiej formy książki do których główną jest niski koszt produkcji. Współczesne e booki zapisane są najczęściej w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo wiadomości w nich umieszczonych, gdyż takich plików nie da się edytować bez specjalnego programu.

regały z książkami w księgarni
Author: brewbooks
Source: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć parę książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Co za tym idzie księgarnia jest mniej odwiedzana.

czytnik ebook kindle
Author: bfishadow
Source: http://www.flickr.com
Miłośnicy powieści biją na alarm zauważając, że sprzedaż książek kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytelnictwa (przykladowo: tu znajdziesz więcej). Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technika elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież zwykłe książki papierowe również przeglądamy tylko przy świetle. Następną zaletą czytników ebooków jest masa innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet.

Stworzyliśmy dla Ciebie następne atrakcyjne informacje na frapujący Cię dział. Wejdź do nowego wpisu i czytaj wpis (http://www.nadwigrami.pl/stadnina-koni,historia.html).

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obiekcje powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym ogromnego problemu i czytelnicy mają zawsze do wyboru różnorakie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak tutaj: bo już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy też zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczny wzrost o kilkaset procent rocznie rynku ebooków.

Dostępne w sieci darmowe ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je przeglądać na ekranach komputera, tabletów, przy użyciu smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torebki czy kieszeni, a równocześnie możemy na niego wgrać kilkaset publikacji.

Tags: czytnik, czytanie, czytelnicy