Żeby nagrać płytę warto uważnie prześledzić szczegóły współpracy studiów nagrań

Posted on 18/08/2017 9:58am

Wybierając się do studia z zespołem warto dobrze prześledzić szczegóły współpracy studiów nagrań z okolicy. W zależności od tego, czy jesteśmy początkującymi amatorami, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku muzycznym, czy też jesteśmy zespołem, który odniósł pierwszy sukces, powinniśmy znaleźć stosowne dla siebie studio. Porządne studio nagrań powinno posiadać dużą ilość profesjonalnego sprzętu. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj posiadanych gratów.
płyta
Author: Mrs. Gemstone
Source: http://www.flickr.com
Naturalnie niezwykle ważną sprawą jest to, jaki gatunek muzyczny pragniemy nagrać. W przypadku gdy mamy zespół punkowy i chcemy zrealizować nagrania na nasz debiutancką epkę, nie będziemy musieli wydawać dużej ilości pieniędzy na drogie studio. Być może takie podejście nawet nadgryzłoby ideę naszej muzyki. W tym przypadku sprawdzi się porządne omikrofonowanie pieców gitarowych, chociaż w miarę jakościowej klasy okablowanie, mikser na dobrych podzespołach i osoba odpowiedzialna za wszystkie szczegóły, czyli realizator.W przypadku z kolei gdy chcemy nagrać materiał na płytę orkiestry symfonicznej, należy bez wątpienia pomyśleć o całym przedsięwzięciu, wynająć filharmonię, albo studio posiadające adekwatne do naszych potrzeb warunki, najlepszej jakości mikrofony, kable, fortepian, być może również perkusję i nieliczne inne instrumenty. Bardzo istotny jest również nastrój panujący w takim studiu. To niezwykle potrzebne, kiedy możemy nagrywać materiał w atmosferze sprzyjającej kreatywnemu podejściu podczas pracy (więcej tutaj). W większości studiów nagrań udostępnia się swoje gitary i wzmacniacze.


muzyka
Author: Sony
Source: Sony
Naturalnie liczni muzycy woli nagrywać na swoich gitarach, jednak profesjonalne studio nagrań powinno mieć na stanie różnorodne gitary, piece, minimum jeden foretpian lub pianino, żeby każdy, kto nagrywa mógł poeksperymentować z brzmieniem do swoich piosenek, albo mógł domiksować jakieś partie o nieco innej barwie. Największe studia nagrań na świecie to ogromne budynki, w których mieszczą się rozmaite sale nagraniowe, profesjonalnie przygotowane kabiny akustyczne, duże sale koncertowe, ale również w studiach tego rodzaju znajdziemy miejsce przystosowane do odpoczynku, czasami są to na przykład gabinety masażu, baseny czy inne atrakcje. Najważniejsze jest jednak naturalnie dobrać takie studio nagrań, które będzie optymalne dla nas w danej chwili, nie narażając nas na niepotrzebne koszty, które mogą okazać się nad wyrost.

Tags: muzyka, instrument, Zespół, studio, decyzja, sukces