W jaki sposób można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii współczesnej - niewielki przewodnik po wierszach i książkach wojskowych

Posted on 29/11/2022 10:17am

Nie tracąc nadziei

Nawet po tylu latach, makabryczne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu egzystują w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy przeżyli te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie poznają, mogą jedynie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Wypada tutaj także wtrącić o ludziach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.
warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były gniazdem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu i chorób, by zaznajomić ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na chleb za jaki oddawali biżuterię i wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem nadziei było oczywiście to, że kiedyś to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki które powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych kłopotach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety i dzieci zebrali się ażeby zbuntować się przeciwko nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości można zanotować dodatkowo w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to przeciętni ludzie, ale gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do oswobodzenia Warszawy przed przyjazdem Armii Radzieckiej. 
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być ochronione wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie następny dzień gnębienia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Hitlerowcy byli zaszokowani, a wielu pozostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca bitne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły również lokalne produkcje, które choć w małym stopniu wizualizują to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Jednak jest to tylko namiastka.
Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie aktywny obraz w pamięci. Zobacz:
 

Tags: dzieci, Filmy, encyklopedia, akt