Jak powinna być napisana dobra instrukcja obsługi?

Posted on 11/08/2022 8:05am

Czasami są takie okoliczności, jakie powodują, że chcemy stworzyć jakąkolwiek prostą instrukcję obsługi. Jest to zdawać by się mogło niezwykle łatwa sprawa, jednak warto byłoby mieć świadomość, jakie dokładnie punkty powinniśmy w tego typu instrukcji zamieścić.


Określenie instrukcja wywodzi się od łacińskiego wyrazu "uporządkować".


instrukcja
Author: Megan
Source: http://www.flickr.com


rozliczanie
Author: David McSpadden
Source: http://www.flickr.com
Inaczej mówiąc instrukcja jest spisem wszystkich kroków, jakie należy przeprowadzić w drodze do otrzymania określonego zamysłu. Jest to pouczenie, ciąg przepisów i sugestii, które regulują zachowanie. Instrukcje są robione po to, aby ułatwić lub umożliwić uruchomienie konkretnego przyrządu albo przeprowadzenie wymaganej czynności. Instrukcja powinna zostać napisana tak, żeby odbiorca prędko i konkretnie zapoznał się z rozwiązaniem konkretnego problemu. Instrukcja zatem musi być napisana jak najzwięźlej i krótko. Przy pisaniu instrukcji należy objaśnić oraz opisać kolejne czynności w porządku chronologicznym. Niezwykle korzystnym wyjściem jest stosowanie słów tego typu jak: "później", "w dalszej kolejności" czy "następnie".

Jeżeli zaciekawiła Cię ta sprawa, koniecznie sprawdź link (https://liberty.olawa.pl/organizery-biurowe/) a poznasz o wiele więcej danych, które z pewnością wywołają na Twojej twarzy szeroki uśmiech.

Trzeba się posługiwać prostym, ale także precyzyjnym oraz jasnym dla wszystkich językiem.


Należy wyjątkowo wziąć pod uwagę wiek osoby, która będzie czytała taką instrukcję. Należy podawać dokładne i faktyczne rady w odniesieniu do tego, co trzeba wykonać oraz w jaki sposób to zrobić. Taki tekst należy stworzyć w punktach albo w inny sposób, jaki usprawni orientację w określonej problematyce. Przekazywane wskazówki nie mogą pozostawiać żadnych wątpliwości. Należy się zatem namyśleć, czy też osoba, która będzie czytała instrukcję, bez kłopotu zorientuje się co i w jaki sposób powinna wykonać. Trzeba tworzyć w formie bezosobowej, np.


: "trzeba", lub "zabierz", "wykonaj", lub "przykręć". Trzeba być przy tym konsekwentnym. Ponadto należy także stosować punkty, podpunkty oraz akapity, gdyż instrukcja powinna być przejrzysta i czytelna.

Tags: dom, obraz, narzędzi, rozwiązanie, pity