Jak przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji opp

Posted on 17/10/2020 7:58am

podatki
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Ostatnio stale mówi się o konieczności przeznaczania 1% podatku na rzecz różnego typu instytucji czy fundacji. Wciąż jednak wiedza o tym, jaki jest przebieg tego procesu, a zwłaszcza jak proste jest jego dokonanie, jest niewystarczająca.Wypełniana każdego roku przez obywateli deklaracja rozliczeniowa z dochodów (w odniesieniu do osób fizycznych) jest okazją do przeznaczenia pomocy finansowej na wybrany cel. Od roku 2003, kiedy to taka szansa zaistniała, liczba osób, które przeznaczyły swój 1% dla opp stale ulega zwiększeniu.

Podatnicy chcący oddać jeden procent mogą znaleźć szersze informacje w tym temacie - np. pod adresem .

OrganizacjeZ tematem związane jest bezpośrednio pojęcie „opp|organizacje pożytku publicznego”. Jest to termin który pojawił się w roku 2004 wraz z wejściem w życie ustawy o wolontariacie. Pod określeniem tym kryje się pokaźna i ciągle rosnąca liczba spółek oraz organizacji pozarządowych. Przykładowo w samym Wrocławiu funkcjonuje takich 390. Zakres ich działania jest bardzo szeroki. Można więc przekazać swój 1 procent podatku na rzecz klubu sportowego, schroniska dla zwierząt czy na rzecz ofiar powodzi. znaczna część to fundacje oraz organizacje charytatywne. Jednym z przywilejów przysługujących organizacjom pożytku publicznego jest możliwość niepłacenia niektórych podatków, a także możliwość nieuiszczania opłat sądowych i skarbowych.

Jak przekazać?Przekazanie 1% podatku nie niesie za sobą obecnie znacznychniedogodności. Należy wypełnić odpowiedni formularz PIT, wpisując dane wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym jej KRS. Następnie gotowy formularz składa się w urzędzie skarbowym lub wysyła pocztą. oprócz metody „tradycyjnej istnieje także nowocześniejsza, dostosowana do nowoczesnego użytkownika, czyli „PIT on-line”.

Jeśli interesują Cię prezentowane w niniejszym materiale tematy i chcesz zobaczyć więcej wiadomości na tego typu temat - kliknij tu kreacja marki.

Rozliczanie PIT 2013 powinno zakończyć się do 31 stycznia, 28 lutego lub 30 kwietnia 2014 roku, w zależności od typu wypełnianego formularza. Istotne jest, by dokonać wcześniej wyboru celu, na który oddaje się swój 1 procent. Po wpisaniu w wyszukiwarkę „PIT przez internet” znajduje się bardzo wiele rezultatów. Najczęściej są to witryny internetowe o charakterze poradników, skąd można dowiedzieć się o sposobie rozliczania korzystając z Internetu. Wielu ludziom rozliczanie PIT sprawia problemy. Rozliczanie on-line umożliwia dokonanie tego bez wychodzenia z domu, a więc jest o wiele wygodniejsza. Przez to też przekazywanie 1% podatku jest ułatwione.