Jak wypełnić formularz PIT 2016 drogą elektroniczną – praktyczne rady

Posted on 21/06/2018 9:46pm

W dzisiejszych czasach składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną staje się coraz popularniejsze. Coraz więcej podatników jest zainteresowanych tym rodzajem rozliczenia przede wszystkim przez wzgląd na wygodę – można to z łatwością zrobić we własnym domu. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę rozliczając PIT 2015 online?


pieniądze
Author: InvestmentTotal.com
Source: http://www.flickr.com
Dzięki znajdującym się w internecie darmowym aplikacjom rozliczenie PIT 37 jest wyjątkowo proste i intuicyjne. Aplikacje te prowadzą użytkownika krok po kroku, mówiąc mu jak wypełnić poszczególne okna lub nawet uzupełniając je automatycznie. Zdecydowana większość polecanych do tego celu programów posiada także system korekty, który analizuje wypełniony wniosek pod kątem prawdopodobnych błędów, minimalizując niebezpieczeństwo ich powstania.

Żeby rozpocząć pracować z programem do wypełnienia PIT 2015 online trzeba przygotować sobie wcześniej podstawowe informacje, jak np. numer pesel oraz resztę danych osobowych, kwota przychodu osiągniętego w roku poprzednim, jak również dane o nadpłaconych zaliczkach i składkach na poczet ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. W ramach weryfikacji podatnika urząd skarbowy nie wykorzystuje podpisu elektronicznego, lecz kwotę dochodu z roku poprzedniego – jeśli nie zostanie ona podana, wniosek nie zostanie wysłane do urzędu.

Po prawidłowym uzupełnieniu i wysłaniu formularza użytkownik powinien dostać e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru – dzięki temu ma on pewność, że złożył wniosek w odpowiednim terminie. Otrzymanie e-maila potwierdzającego jest warunkiem niezbędnym, który zaświadcza, że formularz trafił do urzędu. W przypadku braku potwierdzenia trzeba szybko skontaktować się z urzędem skarbowym i zweryfikować sytuację – dzięki temu uniknie się ewentualnych kar za niezłożenie formularza podatkowego w danym terminie i związanych z tym nieprzyjemności. Tutaj więcej: .


pieniądze
Author: A_Peach
Source: http://www.flickr.com
Trzeba pamiętać o tym, że im szybciej prześlemy rozliczenie PIT 37, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku. Właśnie dlatego nie opłaca się odkładać tego na ostatni moment – w tej chwili do urzędu wpływa wyjątkowo dużo wniosków i nasz formularz musi czekać na realizację, co w znaczący sposób spowalnia cały proces.

Tags: Podatnik, rozliczenia, formularz, użytkownik