Parę uwag na temat powojennej prozy fantasy w naszym kraju i gronie wielbicieli, których bez ustanku zdobywa

Posted on 08/01/2019 7:31am

Fantastyka w literaturze czy w filmie przybiera teraz najróżniejsze formy. Literaturoznawcy i pasjonaci tego typu powieści czy ich ekranizacji, z pewnością ciągle mają w pamięci klasykę, czyli na przykład prozę Stanisława Lema. Przedstawiona tutaj wizja następnych stuleci nie zawsze napawa optymizmem, ale czytelnik rzeczoną lekturą rozczarowany się nie poczuje. Inwencja twórcza powieściopisarza bywa tak imponująca, że zjednuje mu wielu wielbicieli.
Wiedźmin
Author: Sergey Galyonkin
Source: http://www.flickr.com
Natomiast osoby, które nie lubią poświęcać się lekturze, ochoczo wybiorą się na dobry film z gatunku fantasy. Producenci nie idą jednak w kierunku obranym przez Lema - zazwyczaj w wspomnianym przypadku mamy do czynienia z zupełnie odmiennymi wizjami dalekiej przyszłości. Często spotykanym motywem jest walka dwóch światów. W klasycznym starciu dobra ze złem partycypują dwie strony: brygada Ziemian i stworów z innej planety. To w przeważającej mierze filmy akcji, gdzie wplecione bywają także wątki miłosne.Kolejną próbą pogodzenia nowoczesności z przeszłością jest dorobek Andrzeja Sapkowskiego. Pisana przez niego proza oczarowuje przede wszystkim panów, bo jak dobrze wiadomo, czterdziestolatki o wiele częściej i bardziej ochoczo sięgają po romansidła. Powyższa zasugerowana uwaga nie przesądza o tym, że przedstawicielki płci pięknej nie staną się sympatykami twórczości tegoż pisarza i wcale nie należy tutaj mieć na myśli tylko dam, które zajmują się oceną powieści.Andrzej Sapkowski zasłynął jako twórca "Wiedźmina", ale na pojedynczym tytule jego pisarskie zamiary się nie sfinalizowały. W 2013 roku ukazała się następna książka, która swoją tematyką w czytelny sposób nawiązuje do poprzednich historii. Mamy tutaj na uwadze tytuł "Wiedźmin sezon burz", który błyskawicznie zdobył uznanie czytelników w całym kraju A krytycy zgodnie zawyrokowali, że talent Sapkowskiego ma się całkiem dobrze.

Sapkowski
Author: Hikaru Kazushime
Source: http://www.flickr.com
Książkę "Wiedźmin sezon burz" można rzecz oczywista nabyć praktycznie w każdej księgarni. Komu jednak zależy na oszczędnym gospodarowaniu domowym budżetem, być może zacznie przeglądać oferty sprzedażowe, które udostępniają księgarnie internetowe. Bardzo często ceny w internecie bywają o wiele niższe niż te, które dostrzegamy na sklepowych regałach. A osobom, które wcale nie lubią wydawać pieniędzy na takie przedmioty, to bez wahania skierują swoje kroki do gminnej biblioteki.

Tags: książka, literatura, lektura, Sapkowski