Wyprawka do szkoły dla dziecka czyli czemu wrześniowe zakupy tak dużo kosztują rodziców

Posted on 09/01/2015 11:20am

Końcówka wakacji i wrzesień to zwyczajowo czas dużych szkolnych przygotowań. Należy kupić dzieciom plecakiem, zeszyty i przybory szkolne, zapomnieć też nie można o zestawie podręczników. W praktyce na jedno dziecko spokojnie można wydać tysiąc złotych, a tak naprawdę im będzie ono w starszych klasach, tym kosztów będzie więcej.


Książka
Author: nkzs
Source: http://www.sxc.hu
Dużym obciążeniem dla budżetu są jak zawsze podręczniki szkolne. Właśnie one kosztują najwięcej, i niestety przez sytuację w szkolnictwie najczęściej kupowane są na jeden raz, bez szans na ponowne wykorzystanie. Wiąże się to z kilkoma sprawami, przede wszystkim z co chwilę zmienianymi podstawami programowymi.

Minister szkolnictwa bez przerwy robi eksperymenty na swoich uczniach, a wszystkie zmiany powodują także konieczność zmiany książek i to, że nie będą one już mogły być wykorzystane przez kolejne roczniki. Nawet jeśli chodzi o lektury szkolne jest dużo zamieszania, i przykładowo powieści i opowiadania wykorzystywane przez któryś z roczników nie zawsze będą obowiązywać w kolejnych latach nauki - zobacz powieści dla dzieci.

Następną rzeczą, która niestety bez przerwy jest nadużywana przez firmy wydawnicze, jest drukowanie podręczników tak perfidnie, aby nie dało się używać w kolejnych latach. Podręczniki połączone są z ćwiczeniami, i jeśli ktoś kupi dla swojego dziecka odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy, to po ukończeniu roku szkolnego wszystko trzeba będzie wyrzucić. Przez to właśnie, że uczniowie malują i piszą we wszystkich książkach z kompletu, to nie można ich później przekazać kolegom z młodszej klasy. Dodatkowo koszty podręczników zwiększają różne akcesoria, nad słusznością których trzeba się mocno zastanawiać. Dawniej uczeń miał tylko jeden podręcznik i z niego się uczył, a w zeszytach robił notatki. Obecnie poza podręcznikiem będzie jeszcze zeszyt ćwiczeń, są także przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia, i jeszcze kilka innych dodatków oferowanych w części zestawów . I jak się to wszystko zliczy, to dopiero wówczas może się okazać, dlaczego zestaw podręczników jest taki kosztowny, dlatego warto poszukać przystępnych propozycji w sieci - .

Tags: książki, powieści, podręczniki