Zmiany w rozliczeniach: jak w 2016 będzie wyglądać PIT od pracodawcy

Posted on 28/04/2021 7:33pm

Od 2016 roku pracodawca będzie mieć nowe obowiązki przy wypełnianiu PIT-11 dla swojego podwładnego - ustali m.in. rezydencje fiskalną konkretnej osoby.


Płatnik składek ma obowiązek przekazać podatnikowi oraz stosownemu urzędowi skarbowemu PIT-11, który zawiera informacje o dochodach otrzymanych w poprzednim roku przez pracownika, zainkasowanych zaliczkach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.


Dokument powinni pozyskać nie tylko pracownicy zaangażowani na podstawie umowy o pracę, ale również ci wykonujący swoje obowiązki na podstawie umowy o dzieło.


Rozliczanie podatku
Source: pixabay.com
Jeżeli chodzi o pity 2017, w formularzu PIT-11 płatnik składek musi podać przede wszystkim dane o: dochodach pracobiorcy, kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego i pracy nakładczej, dochodach zwolnionych od podatku, pobranych przedpłatach oraz składkach. W wypadku PIT-11 chodzi o faktycznie uzyskany przez podatnika przychód oraz rzeczywiście pobrane przedpłaty na podatek dochodowy. Jeśli chcesz przeczytać więcej kliknij .


Od stycznia 2016 roku w formularzu płatnik składek będzie musiał podać także, czy podatnik ma nieograniczony obowiązek fiskalny w naszej ojczyźnie.

Przypadły Ci do gustu treści zawarte w tym tekście? W takim razie czytaj raport, który jest na kolejnej witrynie. Tam wyczytasz dużo szczegółów.

W praktyce pracodawca będzie musiał dowiedzieć się, w jakim kraju pracownik ma centrum interesów osobistych a także ekonomicznych. Płatnik został również zobligowany do ustalenia, ile dni podatnik przebywa w Polsce oraz w pozostałych krajach - i czy nie było to więcej aniżeli 183 dni w roku skarbowym. Te informacje muszą w następnej kolejności zostać porównane ze statusem rezydencji pracobiorcy w innym państwie niż Polska.

Czy dobra witryna sprosta Twym wymaganiom? Mam nadzieję, że tak. Tam też czekają na Ciebie zajmujące artykuły. Zachęcam!

Ponadto, jeśli idzie o krajowego nierezydenta podatkowego płatnik musi pozyskać zagraniczny adres zamieszkania podatnika, jak również numer identyfikacyjny pracownika pozyskany w kraju rezydencji, jego rodzaj oraz państwo wydania numeru.


PIT-11 w dalszym ciągu może być złożony w odmianie papierowej tylko w wypadku przedsiębiorstw rozliczających od jednego do pięciu podatników.


Pozostałe podmioty mają za zadanie złożyć formularz drogą elektroniczną. Pracodawca, który postawi na formę papierową, ma przeto czas do końca stycznia na przyniesienie pit 36 do urzędu skarbowego.-

Tags: ubezpieczenie, informacje, czas, pracy, adres